Badania polegały na określeniu wzorca aktywacji mózgu po spożyciu wywaru Ayahuasca. I co się okazało? Otóż aktywność mózgu pod wpływem wywaru Ayahuasca cechuje się zwiększoną synchronizacją w obrębie płatów czołowych przy jednoczesnym wzroście aktywacji w wysokim pasmie beta i paśmie gamma. Co ciekawe, podobny skok aktywności gamma (ok. 40 Hz) podczas epizodów świadomego śnienia wykryto w badaniu opublikowanym w zeszłym roku przez Voss. i współpracowników.
Aktywacja w paśmie gamma w korze czołowej stanowiła cechę charakterystyczną świadomego snu, odróżniając ten stan od normalnego snu REM. O ile podczas snu pojawienie się aktywności gamma wydaje się być czynnikiem wywołującym zmianę w świadomości umożliwiającą zdanie sobie sprawy z faktu, że się śni, wyniki badań nad wpływem Ayahuasca – według Echenhoffera – mogą sugerować , że podwyższona zsynchronizowana aktywność gamma może towarzyszyć stanom poszerzonej świadomości, (jakich mają doświadczać podczas ceremonii szamani), na co kolejnych dowodów ma dostarczać fakt, że również podobna aktywacja wykazana została w badaniach mózgowych korelatów medytacji.
Foto: Louis Eduardo Luna i Michael Bailot tuż przed rozpoczęciem sesji EEG z Ayahuasca, źródło: MAPS (2005), vol. XV, no. 1, p.20.
Podczas autohipnozy połączyłam się z wyższym Ja, Ja.
OdpowiedzUsuńDoszłam do początku i pamiętam każde jedne wcielenie. Wszystko jest dla Mnie Iluzją. Jakbym była nadświadomością, a cała reszta, wszystko w okół podswiadomoscią. Jakby dwie połkule się ze sobą zsynchronizowały. Jak rozmawiała sama z Sobą.
Chcę się obudzić z trzeciego ostatniego świadomego stanu,snu świadomego.
Jak?
Umzyj poprostu
OdpowiedzUsuńPsycholog cbt na poczatek
OdpowiedzUsuń